Tek Shot Espresso: 3. Nesil

Spoiler Alert! Bu yazıyı okurken canınız kahve çekebilir, o yüzden kahvelerimiz hazırsa herkese merhaba!

“Tek Shot Espresso” kahveyle ilgili yazılarımın genel başlığı olacak. Bu başlık altında kahve deneyimlerimi, kahve kültürünü, biraz da olsa teknik bilgileri, mekan değerlendirmelerini yani kısaca kahveyle ilgili birçok şeyi bulabileceksiniz. Tabi amatör bir ruhla 🙂

Serinin ilk yazısını artık çoğu kahvecide görebildiğimiz ancak kalitelisini çok az yerde içebildiğimiz bir demleme türüne ayırmak istedim: 3. Nesil.

bakku coffee

Benim 3. Nesil ya da 3. Dalga kahveyle tanışmam 2 yıl önce Samsun’un en iyi kahvecisi bakku coffee‘de oldu. Bu arada belirtmem gerekirse herhangi bir sponsorluk söz konusu değil, gerçekten en iyisi olduğu için hakkını vermek istedim (sponsorluk tekliflerine açık olduğumu da belirtmek isterim sevgili bakku!). İçtiğim ilk 3. nesil ise Japanese Drip. 

Peki nedir bu 3. Nesil kahve? Kısaca kahvenin tamamen özelleşmiş ve derinlikli bir deneyimidir diyebilirim. Çünkü kahveseverler olarak içeceğimiz kahvenin yetiştiği bölgeyi, çekirdeğin türünü, nasıl bir kavurma sürecinden geçtiğini ya da kahvenin sertliği-yumuşaklığı gibi detayları tamamen kendimiz seçebiliyoruz. Yüzlerce kahve çekirdeğinden istediğimizi istediğimiz şartlarda hazırlatıp damak zevkimize göre en lezzetli kahveye ulaşma imkanı heyecan verici bir düşünce.

Çekirdekler için küçük bir reçetem var. Tabi kavurmaya bağlı özellikler değişkenlik gösteriyor olsa da genelde çekirdekleri Arabica ve Robusta olarak olarak ayırırlar. Arabica çekirdekleri daha az kafeinli, daha yumuşak ve aromatik iken Robusta çekirdekleri çok daha kafeinli, acımsı ve sindirimi zor bir tat oluşturur.

Damak zevkinize göre kahveyi ararken yol haritası olması için işinizi kolaylaştıracak şu bilgiyi bir yere not etmek isteyebilirsiniz: Afrika çekirdekleri meyvemsi tatlar; Güney Amerika çekirdekleri yumuşak içimli tatlar (genelde çikolata); Asya çekirdekleri kremamsı tatlar ve Orta Amerika kahveleri ise çikolata, fındık ve narenciye tatlar içerir.

Kişisel tercihimi çoğu zaman Arabica çekirdeklerinden yana kullanıyorum bu sayede çok daha lezzetli tatlara ulaşabiliyorum. Özellikle  Güney Amerika kahvelerinden yana oluyor. Genellikle de Kolombiya ve Guatemala.

Chemex

Son olarak yaygın olarak üç çeşit demleme yönetimi olduğunu hatırlatmamda fayda var. Bunlar Chemex, V60 ve Aeropress. Bence aralarında en yumuşak ve kolay içimli sonuç alınanı ise Chemex.

Gelecek yazılarımda görüşmek üzere kahveyle kalın!

Yazıyı beğendiysen paylaşmak için